Değerli okurlarımız bu yazıda sizlere  sülüklerin yetiştiriciliği konusunda bilgi vereceğiz. Sülüklerin gelişimi sıcaklığa bağlıdır. Sülük kokonlarından çıkan yavruların ağırlığı ve büyüklüğü kokon içerisindeki albümin miktarı ve yumurta sayısına bağlıdır. Yumurta içerisinden yeni çıkmış bebek sülükler, uzun süre beslenmeden yaşayabilirler. Ancak ortalama 90 günden fazla aç kalırlarsa yavaş yavaş ölmeye başlarlar. Yavru sülüklerin gelişimi, beslendiği konakçı ve besin miktarı ile bağlantılıdır. Yumurtadan yeni çıkmış sülüklerin beslenmesi gerekiyorsa, yumurtadan çıkan sülükler ilk 10-20 gün içerisinde beslenebilirler. Sonraki her bir beslenme ortalama 1-2 ay sonra olabilir. Yeni yumurtadan çıkan sülükler için ilk 2 beslenme de, en uygun besleme şekli olarak kurbağa veya balık kanı daha sonraki beslenmelerde ise memeli hayvan kanı verilmelidir. Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında 2. beslenmeden sonra memeli hayvan kanı kullanıldığında  yavru sülüklerin gelişiminin hızlandığı gözlemlenmiştir. Yavru sülükler düzenli olarak beslendiğinde ortalama 8-10 ay gibi bir sürede yetişkin olurlar.

Türkiye’de çoğunlukla toprak havuzlarda tıbbi sülük üretimi yapılmaktadır. Türkiye’nin iklimi toprak havuzlarda üretim için elverişlidir. Bu toprak havuzlar, sazlık ve su yosunları gibi çeşitli bitkiler ile doğal ortama benzetilir. Toprak havuzlarda yapılan üretimlerde mutlaka kaynak suyu kullanılmalıdır. Sülüklerin beslenmesi için toprak havuzların içine canlı balık ve kurbağa atılır.

Tıbbi sülükler, kapalı ortamlarda kavanoz ve kaplarda rahatlıkla üretilebilirler. Kapalı ortamlarda yapılan üretimlerde ortam ısısı çok önemlidir. Kapalı ortamlarda yapılan üretimlerde kullanılan suyun klorsuz olması, kaynak suyu olması veya kaynak suyu niteliğini taşıması gerekir. Sülüklerin üremesi için ortam ısısının  24-28 santigrat  derece aralığında olması gerekmektedir.  Ancak sülüklerin kokon bırakabilmesi için bir miktar toprağa veya kile ihtiyaç vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir