Tıbbi sülükler dünyanın birçok yerinde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavisinde en çok kullanılan sülüklerin başında Hirudo Verbana ve Hirudo Medicinalis gelir. Bu türlere Tıbbi Sülük denir. Tıbbi sülüklerin tedavide kullanılmasından dolayı üretimi ve ticareti de yapılmaktadır. Nesli koruma altında olduğundan dolayı CITES belgesi ile uluslararası transferi yapılmaktadır.

Sülüklerin tedavide ki kullanımında 3 ana etkisi vardır. Bunlar; Biyoaktif salgı içeriği, refleks uyarımı ve flebotomidir.

Sülükler kanı emerken 100’ün üzerinde biyoaktif madde içeren salgı verirler. Bu salgılardan en önemlisi Hirudin maddesidir. Hirudin kanı sulandırarak pıhtılaşmayı engeller ve oluşmuş pıhtıların yok edilmesini sağlar. Ayrıca bu maddeler içerisinde kan basıncını dengeleyen, lokal anestetik etki, antioksidan etki, anti bakteriyel etki gösteren maddeler vardır. Sülüklerin salgılarının tıbbi etkileri şu şekilde  sıralanabilir; antioksidan, kas gevşetici, anti bakteriyel, antihipertansif, antiromatizmal, nörotrofik, aneljezik etkidir. Sülüklerin Biyoaktif salgılarında ise; Calin Piyatin, Ghilanten, Hementerin, Hemendin, Hirudin, Anti-statin etken maddeleri vardır.

HANGİ HASTALIKLARDA SÜLÜK TEDAVİSİ UYGULANIR

Tıbbi sülükler varis ve venöz  damar sorunları, depresyon, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları, hemoroid, romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar, artroz ve eklem kireçlenmeleri, egzama, ürtiker, kronik deri hastalıkları, sedef hastalığı ve akneler, dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ve felçler, her türlü kas ağrıları, fibromyaljiler, huzursuz bacak sendromu, boyun fıtığı, bel fıtığı, tendinit, tenosivonit, bursit iltihap ve ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

SÜLÜKLERDE TEDAVİ ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER

 • Tedaviden en az 7 gün önce eğer kan sulandırıcı kullanılıyorsa doktora danışılarak bırakılmalıdır.
 • Sülük uygulanacak bölgeye tedavi öncesi hafif masaj yapılarak kan dolaşımı sağlanmalıdır.
 • Sülük uygulanacak bölge temiz bir bezle silinmelidir.
 • Sülükler kan emerken zorla koparılmaya çalışılmamalıdır.
 • Sülükler bıraktıktan sonra steril pansuman malzemesi ile yara pansumanı yapılmalıdır.
 • Kullanılan sülüklerin kusturularak tekrar kullanılması gibi bir hata yapılmamalıdır.
 • Tüm sülük tedavi uygulamaları hekim tavsiyesi ve kontrolünde yapılmalıdır.
 • Kullanılan sülüklerin temiz ve steril olduğundan emin olunmalıdır.
 • Sülük tedavisi sırasında tutmayan sülükler zorlanmamalıdır.

 

 

2 thoughts on “Sülük Tedavisi

  1. Bazı insanların sülüklerin enzimlerine karşı alerjisi olabilir.Birde kullandığınız sülüklerin steril olup olmadıgı cok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir