Değerli okuyucular size bu yazımızda sülük nasıl tutulur, bilgi vereceğim. Sülükler tatlı sularda yaşarlar ancak denizlerde yaşayan türleri de vardır. Eğer sülükleri tedavide kullanmak için tutacaksanız sülüklerin türlerini bilmelisiniz.
Türkiye’de çoğunlukla tıbbi sülük türlerinden  Hirudo Verbana bulunur. Ancak bazı bölgelerde At Sülüğü diye tabir edilen sülük türü yaşamaktadır. Bu at sülüğü tıbbi sülük değildir. At sülüğü sizi ısırdığında vücudunuzda aşırı kaşıntı, dökülmeler vb reaksiyonlar gelişebilir.
Sülükleri tutmak için sülüklerin bulunduğu bölgeye gitmeden önce yanınıza 1 adet süzgeç, 1 adet eldiven, en az 5 litrelik kapaklı kap ve uzun bir çizme almalısınız. Sülükleri tutacağınız zaman çizmenizi giyin. Suyun derinliğini kontrol edin. Daha sonra elinize aldığınız süzgeç ile yada bir dal parçası ile suyu bulandırın. Sülükler bu hareketlilik karşısında yem bulma arayışı ile o bölgede toplanacaklardır. Önünüze gelen sülükleri süzgeç ile yakalayıp yanınızda getirdiğiniz kaba koyunuz. Kabın içine önceden bir miktar su koyarsanız sülükler daha rahat edecektir. Sülük bu şekilde tutulur. Yalnız bilmeniz gereken önemli bir durum var. Sülüklerin nesli tehlike altında olduğundan dolayı Türkiye’de 1 Mart ile 1 Temmuz arasında av yasağı var. Eğer yakalanırsanız çok ciddi miktarlarda para cezası ödersiniz. Bu tarihler arasında doğadan sülük toplama-malısınız. Sülüklerle ilgili başka sorularınız olursa bize yazabilirsiniz. Tıbbi sülük siparişi için Şanlıurfa Ruha sülük +905545886367 numarası ile bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir