Sülükler doğada yaklaşık şekilde 650 kadar şekli olan, sürüngen tabiatlı, kan emerek beslenen canlılardır. ülkemiz coğrafyasında da yaşayan canlılardan bir tanesi olup, herhalde sülük diyince akla gelen ilk nokta sülükle tedavi yapılabilmesidir. Gerçekten sülükle tedavi hem dünyanın oldukça çok yerinde, hem de türkiye kültüründe yüzyıllardır uygulanmaktadır. Tabi tedavide uygulanan sülükler, tıbbi sülük şekilde tabir edilen çeşitlerdir. Bu konu ile ilgili dikkat etmek gerekir. Bu hayvanlar uygulamayı yapan kişiler nedeni ile tedavilerin dışında da steril bir ortamda beslenmektedir ve bakılmaktadır. Sülük kan emerken çok fazla özel bir salgı yayar. Bu salgının arasında sayısız şifalı özellikler bulunmaktadır. En önemlisi de, toksinleri öldüren, mevcut olan mikrobu ve bakterileri yoktur eden bir içeriği bulunmaktadır.

Tıbbi sülükler, tedavi esnasında da çok hususi ve steril bir ortamda uygulanırlar. önce tedavi yapılacak yerlerin bir antiseptik ile, yoksa tuzlu su ile temizlenmesi gerekebilir. Tuzlu su da nebati antiseptiktir, uygulama yapılacak alanların mikroplardan arınmasını sağlar. Sülükler ılık tende tutunabilirler. Bu nedenle, hayvanın tutunabilmesi için tenin ılık su ile yıkanıp kurulanması yerinde olacaktır. Ardından uygulamayı yapacak kişi eldiven takar ve cımbız ile yahut daha deneyimli bir alette sülüğü bulunduğu yerden, tedavi yapılacak vücut bölgesine konur. Sorunlu sahası hayvanın emebilmesi için başını bilhassa bu noktaya tutmak yerine olacaktır. Sülük tutunmamakta inat ederse o bölgede küçük bir kesi yapıp biraz kan akmasını sağlamak hayvanın merakını çekmek için yeterli olacaktır.

Sülükler yaklaşık olarak 45 dakika arasında bünyeleri için yeterli olan kanı emer. Yaklaşık şekilde yetişkin bir sülük 150 gram kadar kanı emer ve bu hayvana günlerce yetecektir. Uygulama hayvanın şişmesi ile biter. Sülük kendi bırakır, bırakmazsa sigara dumanı veya tuzlu su damlatılabilir. Ardından uygulama yapılacak bölgenin yıkanması, sterilize edilmesi uygundur. Sülükle tedavi kanın temizlenmesi sağlamaktadır. Tansiyondan, iltihapların kurumasına, krampların giderilmesinden genel anlama metabolizmanın canlanmasına kadar sülükle tedavi her noktaya iyi gelmektedir. çağdaş tıp da sülükle tedavinin sağlıklı olduğunu belirtmektedir. basit ve natürel bir uygulama olarak kesin sağlık kaynağıdır